İlkçağ yazarlarının bir çoğu tarafından bolluk kenti olarak bahsedilen Sinop’un kalıntıları, 19. ve erken 20. yüzyıl gezginlerince de coşkulu bir dille tasvir edilmişti. Amfora ve çiniler üzerindeki mühürler ilk kez 1929 yılında Rus bilimadamı Grakov tarafından tespit edilip incelendiyse de merhum Prof. Dr. Ekrem Arkurgal şehirdeki kazıları ancak 1951-1953 yıllarında yapabilmiştir. Şehrin farklı köşelerine yayılan kazılar Serapis Tapınağı’nın yanısıra klasik ve arkaik dönemlere ait mezarlıkları gün ışığına çıkarmış, şehrin 15 kilometre güneyinde bulunan Demirci’de bir de bronz çağı höyüğü araştırılmıştı.

Uzun bir aradan sonra şehirdeki kazılar, amfora atölyelerini keşfe yönelik Fransız girişimi sayesinde 1990’larda tekrar başlamıştır. 1994’te başlayan kazılar neticesinde, yarımadada ürünlerini damgalayan Hellenik döneme ait bir amfora atölyesi ile Demirci körfezinde Roma döneminden kalma diğer bir atölye gün ışığına çıkarılmıştır.

1990’lar boyunca Sinop’ta başka ekipler de çalışmalar yaptılar. Bir İngiliz ekibi Sinop’un güneyinde yer alan Çiftlik’te mozaiklerle bezenmiş önemli bir kiliseyi araştırmış, birlikte çalışan iki ABD'lı ekipten biri Sinop idaresinin iç kesimlerini incelerken diğeri derin sulardaki batıkları incelemek üzere denizaltı araştırmaları yapmıştır. Aynı dönemde Türk ekipleri de bölgede başka çalışmalar yapıyor, Sinop Arkeoloji Müzesi kazıları kurtamak için örneğin camiler ya da boyalı bir mezarı gün ışığına çıkarıyordu. Tüm bu çalışmalar Sinop ve idaresindeki yerleşimlerin prehistorik dönemden Bizans dönemine kadarki tarihin yanısıra ekonomisi ve ticaretine ilişkin olarak da bazı yeni bilgiler ortaya çıkarmıştır.

Son olarak Türkiye, ABD ve Karadeniz ülkelerinden doktora öğrencileri ve araştırmacılar çalışmalarının tamamını veya bir bölümünü Sinop’a ithaf etmişlerdir.

2009 yılında Sinop’un arkeolojik açıdan keşfinin yeniden başlatılmasının üzerinden onbeş yıl geçmiş olacaktır. Şehir uluslararası ilgi odağı haline gelmiş ve yapılan çalışmalar Sinop hakkındaki bilgilerimizi tazelemiştir. Artık bir araya gelip elde edilen bilgileri uluslararası bir sempozyumda tartışma zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu anlayışla düzenleyeceğimiz Sempozyum 7-9 mayis 2009 tarihleri arasında Sinop’ta gerçekleştirilecektir. Sempozyum tutanakları yayınlayarak türünün ilk örneği niteliğinde Sinop’a ilişkin kuşkusuz değerli bir başvuru kitabı olacaktır.

Toplantımıza katılarak bir sunuşta bulunmanız veya bir afiş takdim etmenizden onur duyacağız. Sempozyumun çalışma dilleri İngilizce ve Fransızca olacaktır. Sinop’da misafirimiz olarak bulunacaksınız.


Sizleri aramızda görmeyi ve birlikte çalışmayı umut ediyoruz.

Saygılarımızla,

Düzenleme Komitesi

Sevgili Meslektaşlar,

Sinop Sempozyumu web sitesi : www.sinope.bilkent.edu.tr. Fransızca/İngilizce ve Türkçe dillerinde ziyaretinize açıldı. Kişisel bilgilerinizle ilgili bir yanlış olduğunu fark ederseniz lütfen haber vermekten çekinmeyin.

Programda da göreceğiniz gibi katılımcılara ayrılan süre 20 dakikadır : 15 dakika bildiri, 5 dakika ise tartışma için. PowerPoint kullanılacaktır.

Sinop ulaşımınıza gelince, Türk Havayolları'nın İstanbul-Sinop uçuşu Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, saat 12.35'de kalkış - varış 14.00 (bu tarife 28 Mart tarihine kadar geçerlidir, yaz tarifesi kontrol edilmeli). Otobüsü tercih ederseniz : İstanbul-Sinop veya Ankara-Sinop seferi yapan çok sayıda firma mevcut, fakat Sinop Birlik firmasını tavsiye ederiz. İstanbul Otogarı'ndan kalkış saati 20.30 (yolculuk için 11 ila 12 saat düşünülmelidir) ve Ankara ASTI Otogar'ından kalkış saati ise 22.00'dir  (9 - 10 saat). Bir diğer seçenek ise, Samsun'a uçakla gelip (her gün her iki kentten çok sayıda uçuş mevcut), oradan Sinop'a giden otobüs ya da minibüse binilebilir (3 saat).

Hangi yolla geleceğinizi haber verirseniz sizi Sinop'a gelişinizde karşılayabiliriz. Eğer Sinop Birlik otobüsünü tercih ederseniz rezervasyonunuzu yaptırabiliriz, ancak iki hafta önceden haber vermeniz gereklidir.


Başka her hangi bir bilgi için bize danışmanızı rica ederiz.

Yakında Sinop'da görüşmek dileğiyle,

Düzenleme Komitesi

Otobüs ve uçak saatlerinde yapılan değişiklikler nedeniyle, yolculuğunuzu düzenleyebilmeniz için sizlere yeni bilgiler vermek istiyoruz.

Türk Havayolları:
- İstanbul – Sinop: kalkış 10:00 – iniş 11:20
- Sinop – İstanbul: kalkış 12:05 – iniş 13:30.
6 Mayıs tarihinde uçak var, ancak 10 Mayıs tarihinde yok (her gün yapılan bir uçuş değildir).

Sinop Birlik Otobüsü:
- İstanbul – Sinop: kalkış 19:30 – varış 7:00 gibi
- Sinop – İstanbul: kalkış 19:00 – varış 7:00 gibi
- Ankara – Sinop: kalkış 22:00 – varış 6:30 gibi
- Sinop – Ankara: kalkış 22:30 – varış 6:30 gibi

Otobüs rezervasyonlarınız tarafımızdan yapılacaktır, gidiş yolculuğu Sinop Birlik tarafından karşılanacaktır.

Bir diğer pratik bilgi: bir metro hattı Havaalanı - Otogar ulaşımını sağlamaktadır.

Otobüs ile dönmeyi tercih edenlerin, saat 19.00’da hareket eden otobüse yetişebilmeleri için Sempozyum Cumartesi günü öğleden sonra saatlerinde sona erecektir.

Gelişinizde sizi karşılayabilmemiz için geliş bilgilerinizi bize bildirmenizi rica ederiz.

Çok yakında Sinop’da görüşmek üzere,

Düzenleme Komitesi